Register 


 USKFI News & Info

Current Articles | Categories | Search

10th USKFI National Championships

Full Results:

Children's Kata Orange-Purple Belt 10 Years and Under

First Place: James Doran (Lucan)

Second Place: Gavin O'Brien (Navan)

Third Place: Astle Cutinho (Lucan)

Fourth Place: Lauren Royle (Kingscourt)

Children's Kata Orange-Purple Belt 11-15 Years

First Place: Dadkarim Murad (Corduff)

Second Place: Sam Hines (Newbridge)

Joint Third Place: Lee McCarthy (Lucan) and Piotr Liotkowsyk (Navan)

Children's Kata Brown and Black Belt Under 16 Years

First Place: Leeanne Royle (Corduff)

Second Place: Sean O'Connor (Lucan)

Third Place: Cai Wood (Kingscourt)

Senior Kata Orange-Purple Belt Mixed

First Place: Pamela O'Brien (Navan)

Second Place: Anthony Dutton (Palmerstown)

Joint Third Place: Stephen Kane (Newbridge) and Debbie Reynolds (Newbridge)

Senior Female Brown and Black Belt Kata

First Place: Anna Zukova (Newbridge)

Second Place: Eleanore Coates (Corduff)

Third Place: Erris Keane (Lucan)

Senior Male Brown and Black Belt Kata

First Place: Mark Maguire (Kingscourt)

Second Place: Dan Pinzaru (Newbridge)

Thid Place: Vaidas Gelezele (Newbridge)

Orange-Purple Belt Team Kata

First Place: Huntstown

Second Place: Newbridge

Brown - Black Belt Team Kata

First Place: Huntstown

Second Place: Kingscourt

Third Place: Hartstown

Fourth Place: Cabra

Sambon Kumite Orange-Yellow Belt 6-9 Years Mixed

First Place: James Doran (Lucan)

Second Place: Nicole Dillon (Huntstown)

Third Place: Ciaran O'Connor (Lucan)

Ippon Kumite Green -Black Belt 6-9 Years Mixed

First Place: Evan Hickey (Lucan)

Second Place: Leon Hoban (Navan)

Joint Third Place: James Pirie (Lucan) and Zara Daly (Huntstown)

Boys' Kumite 10-11 Years

First Place: Jordan Canavan (Lucan)

Second Place: Gavin O'Brien (Navan)

Joint Third Place: Ciaran Caulfield (Huntstown) and Yacine Ghanem (Corduff)

Girls' Kumite 10-11 Years

First Place: Leeanne Royle (Corduff)

Second Place: Nicola Ghindi (Hartstown)

Joint Third Place: Erica Henderson (Huntstown) and Abbie Norton (Huntstown)

Boys' Kumite 12-15 Years Under 5'0"

First Place: Lee McCarthy (Lucan)

Second Place: Matthew Byrne (Leixlip)

Joint Third Place: Darragh O'Callaghan (Hartstown) and Colm Feeney (Cabra)

Boys' Kumite 12-15 Years 5'0" - 5'5"

First Place: Ronan Manus (Newbridge)

Second Place: Ross Boylan (Lucan)

Joint Third Place: Piotr Liotkowsyk (Navan) and William O'Brien (Greystones)

Boys' Kumite 12-15 Years Over 5'5"

First Place: Sean O'Connor (Lucan)

Second Place: Luke Kelly (Newbridge)

Joint Third Place: Jeeson d'Sa (Lucan) and Dean Donovan (Navan)

Girls' Kumite 12-15 years Under 5'3"

First Place: Nicola Murphy (Palmerstown)

Second Place: Fiona O'Reilly (Hartstown)

Joint Third Place: Adela Passas (Greystones) and Shaoonagh Smith (Kingscourt)

Girls' Kumite 12-15 years Over 5'3"

First Place: Claire Elliott (Corduff)

Second Place: Anita Murphy (Hartstown)

Joint Third Place: Ciara Byrne Walsh (Palmerstown) and Chelsea Nkpash (Corduff)

Senior Male Kumite Orange-Purple Belt

First Place: Tam Rooney (Newbridge)

Second Place: Philip Kearns (Palmerstown)

Joint Third Place: Stephen Lane (Navan) and Shane McKeon (Newbridge)

Senior Female Kumite Orange-Purple Belt

First Place: Pauline Murphy (Newbridge)

Second Place: Susanne Passas (Greystones)

Joint Third Place: Pamela O'Brien (Navan) and Fiona McCarthy (Newbridge)

Senior Male Kumite Brown and Black Belt

First Place: James Farrelly (Huntstown)

Second Place: Fran Hoban (Navan)

Joint Third Place: Mark Maguire (Kingscourt) and Michael Murphy (Ballymun)

Senior Female Kumite Brown and Black Belt

First Place: Emer Keane (Lucan)

Second Place: Eleanore Coates (Corduff)

Third Place: Anna Zukova (Newbridge)

Best Overall Competitors

James Doran (Lucan)

Leeanne Royle (Corduff)

posted @ Sunday, May 08, 2011 5:30 PM by jenmadden

Previous Page | Next Page