Register 


 USKFI News & Info

Current Articles | Categories | Search

USKFI Shotokan Cup

Pictured above is Newbridge's Anna Zukova performing kata Empi during the finals of the Senoir Ladies' Kata event.

Huntstown's Zara Daly in action during the final of the Girls' 10-11 Years Kumite Event

The USKFI held its 10th Shotokan Cup in the IT Blanchardstown recently. With 180 competitors representing all the USKFI's clubs, the atmosphere and level of competition was very exciting. Several competitors showed great promise in reaching the finals of both their kata and kumite events but it was Eleanore Coates and Leeanne Royle from Corduff who rounded off their very successful year with wins in both their kata and kumite events. This not only earned them the vote of the Referee and Judges' Technical Committee for Best Overall Performers but the fact that they won both their individual kata and kumite events also earned them the title of Grand Champion.

Congratulations to the following medalwinners:


Children's Kata 10 Years and Under

1st: James Doran (Lucan)

2nd: Karl Rennicks (Navan)

3rd: Olivia Hickey (Lucan)

4th: Ciaran O'Connor (Lucan)

Children's Kata 11-15 Years Orange-Purple Belt

1st: Lee McCarthy (Lucan)

2nd: Astle Cutinha (Lucan)

Joint 3rd: Jaffer Murad (Corduff) and Chelsea Nkpash (Corduff)

Boys' Kata Under 16 Years Brown and Black Belt

1st: Evan Hickey (Lucan)

2nd: Bill O'Brien (Greystones)

Joint Third: Leon Hoban (Navan) and Ryan Cullen (Kingscourt)

Girls' Kata Under 16 Years Brown and Black Belt

1st: Leeanne Royle (Corduff)

2nd: Erica Henderson (Huntstown

Joint Third: Emma Donoghue (Hartstown) and Shauna Egan (Hartstown)

Senior Male Kata Orange-Purple Belt

1st: Colin wood (Kingscourt)

2nd: Sean MacNamara (Hartstown)

Joint Third: Peter Fitzpatrick (Hartstown) and Dave Walsh (Greystones)

Senior Ladies' Kata Brown and Black Belt

1st: Eleanore Coates (Corduff)

2nd: Anna Zukova (Newbridge)

3rd: Anita Murphy (Hartstown)

 

Senior Male Kata Brown and Black Belt

1st: Dan Pinzaru (Newbridge)

2nd: Vaidas Gelezele (Newbridge)

3rd: Mark Maguire (Corduff)

4th: Matthew Tang (Ballymun)

Boys' Sambon Kumite Orange-Yellow Belt 6-9 Years

1st: Karl Rennicks (Navan)

2nd: Scott Daly (Hartstown)

Joint Third: Luke Herbert (Lucan) and Karolis Zitkevicus (Lucan)

Girls' Sambon Kumite Orange-Yellow Belt 6-9 Years

1st: Jamie-Lee Mooney (Kingscourt)

2nd: Olivia Hickey (Lucan)

Joint Third: Alice Fitzpatrick (Hartstown) and Ella Conway (Corduff)

Girls' Ippon Kumite Green-Black Belt 6-9 Years

1st: Lauren Royle (Kingscourt)

2nd: Sarah Russell (Corduff)

Joint Third: Nicole Dillon (Huntstown) and Tori Maher (Newbridge)

Boys' Ippon Kumite Green-Black Belt 6-9 Years

1st: Leon Hoban (Navan)

2nd: Evan Hickey (Lucan)

Joint Third: Mapaol Mwenya (Navan) and Alex Hreniuc (Lucan)

Boys' 10-11 Years Kumite:

1st: Sinaly Drane (Corduff)

2nd: Ciaran O'Connor (Lucan)

Joint Third: Eoghan McCabe (Cabra) and Austin Maher (Newbridge)

Girls' 10-11 Years Kumite

1st: Erica Henderson (Huntstown)

2nd: Erica Gough (Corduff)

Joint Third: Emma Donoghue (Hartstown) and Nicola Ghinda (Hartstown)

Boys' Kumite 12-15 Years Under 5'5"

1st: Stephen Kenny (Ballymun)

2nd: Lee Mccarthy (Lucan)

Joint Third: Ross Boylan (Lucan) and Dadkarim Murad (Corduff)

Boys' Kumite 12-15 Years Over 5'5"

1st: Nickson Sawe (Newbridge)

2nd: Sean O'Connor (Lucan)

Joint Third: Piot Liotkowsk (Navan) and Cai Wood (Corduff)

Boys' Kumite 12-15 Years Under 5'3"

1st: Leeanne Royle (Corduff)

2nd: Shaoonagh Smith (Kingscourt)

Joint Third: Shauna Egan (Hartstown) and Nicola Murphy (Palmerstown)

Boys' Kumite 12-15 Years Over 5'3"

1st: Fiona O'Reilly (Hartstown)

2nd: Chelsea Nkpash (Corduff)

Joint Third: Channon Clarke (Corduff) and Claire Elliott (Corduff)

Senior Male Kumite Orange-Purple Belt

1st: Dave Walsh (Greystones)

2nd: Kevin Laxton (Newbridge)

Joint Third: Peter Fitzpatrick (Hartstown) and Tam Rooney (Newbridge)

Senior Ladies' Kumite Orange-Purple Belt

1st: Edel O'Reilly (Kingscourt)

2nd: Pauline Murphy (Newbridge)

Joint Third: Fiona McCarthy (Newbridge) and Debbie Rynolds (Newbridge)

Senior Male Kumite Brown and Black Belts

1st: Mark Maguire (Corduff)

2nd: Vaidas Gelezele (Newbridge)

Joint Third: Garry Murphy (Ballymun) and Dan Pinzaru (Newbridge)

Senior Ladies' Kumite Brown and Black Belts

1st: Eleanore Coates (Corduff)

2nd: Anna Zukova (Newbridge)

3rd: Georgia Coates (Corduff)

 


 

posted @ Friday, November 11, 2011 11:38 PM by jenmadden

Previous Page | Next Page