Register 


 USKFI News & Info

Current Articles | Categories | Search

USKFI National Championships

 Congratulations to all members who participated in the USKFI 2019 National Championships. 


Results as follows:

Best Competitior of the day: Ray Foysal Phibblestown SKC

Kata Results:
KA 1 Children’s Kata 10yrs and under orange to purple belt
Gold: Callum Tango Navan SKC
Silver: Sophia Lumingkit Newbridge SKC
Bronze: Charlie Seppings Zanshin SKC
Bronze: Laoise Berwick Phibblestown SKC

KA 2 Children’s Kata 11-15yrs Orange – Purple Belt
Gold: Jonathan Grace Monasterevin SKC
Silver: Aaron Doyle Kildare SKC
Bronze: Emily Deva Phibblestown SKC
Bronze: Emma Stewart Zanshin SKC

KA 3 Boy’s Brown & Black belt Kata under 16yrs
Gold:  Ray Foysal Phibblestown SKC
Silver: Noah Smyth Monasterevin SKC
Bronze: Conor Meagher Corduff SKC
Bronze: Alexander Cyriac Navan SKC

KA3A Girl’s Brown & Black Belt Kata under 16yrs
Gold: Arisha Foysal Phibblestown SKC
Silver: Anna Louise Lumingkit Newbridge SKC
Bronze: Hannah Rodden Zanshin SKC
Bronze: Aisha Ali Khan Phibblestown SKC

KA 5 Senior Kata +16yrs
Gold: Leon Hoban Navan SKC
Silver: Aidan O Boyle Zanshin SKC
Bronze: Valeri Nolan Santry SKC
Bronze: Duane Adams Zanshin SKC

KA 6 Senior Female Kata
Gold: Sophie Farrell Lucan SKC
Silver: Lisa Meagher Corduff SKC
Bronze: Tori Maher Monasterevin SKC
Bronze: Liz Fagan Kildare SKC

KA 7 Children’s Team Kata under 16yrs
Gold: Phibblestown A
Silver: Kingscourt A
Bronze: Phibblestown C
Bronze: Monasterevin B

Kumite Results

KU 1 Boy’s Sanbon Kumite 6-9yrs Orange to yellow belt
Gold: Elijah Catacutan Phibblestown SKC
Silver: Deniz Gultropak Corduff SKC
Bronze: Nigel Suneesh Greystones SKC
Bronze: Sebastian Pop Kildare SKC

KU 2 Girl’s Sanbon Kumite 6-9yrs Orange to Yellow belt
Gold: Clodagh Doyle Blacklion SKC
Silver: Amy Murray Monasterevin SKC
Bronze: Laila Condon Blacklion SKC
Bronze: Erin Karashov Navan SKC

KU 3 Boy’s Ippon Kumite 6-9yrs Green – Black belt
Gold: Jacon Hung Zanshin SKC
Silver: Mustafa Ali Khan Phibblestown SKC
Bronze: Tiernan McKee Zanshin SKC
Bronze: Martynas Rimkus Newbridge SKC

KU 4 Girl’s Ippon Kumite 6-9yrs Green - Black Belt
Gold: Sarah Smyth Navan SKC
Silver: Laoise Berwick Phibblestown SKC
Bronze: Anna Cox Newbridge SKC
Bronze: Saoirse Waterhouse Lucan SKC

KU 5 Boy’s Kumite 10-11yrs
Gold: Chris Tauro Corduff SKC
Silver: Jake O Boyle Zanshin SKC
Bronze: Conor Meagher Corduff SKC
Bronze: Rhys Kearns Lucan SKC

KU 6 Boy’s Kumite 12-15yrs 5”3 and under all grades
Gold: Ray Foysal Phibblestown SKC
Silver: Peter O Reilly Kingscourt SKC
Bronze: Joshua Smyth Navan SKC
Bronze: Leon David Zanshin SKC

KU 7 Boy’s Kumite 12-15yrs Over 5”3
Gold: Eoin Lavina Navan SKC
Silver: Eric Keenan Corduff SKC
Bronze: James Reid Kildare SKC
Bronze: Maxim Newbridge SKC

Boys’ Team Kumite 10-11yrs
Gold: Phibblestown SKC
Silver: Corduff SKC

KU 12 Girl’s Kumite 10-11yrs
Gold: Erin O Boyle Zanshin SKC
Silver: Robyn Grace Monasterevin SKC
Bronze: Alice Todd Zanshin SKC
Bronze: Nicola Szpen Kildare SKC

KU 13/14 Girl’s Kumite 12-15yrs
Gold: Hannah Rodden Zanshin SKC
Silver: Eva Thunder Kingscourt SKC
Bronze: Hafsa Ali Khan Phibblestown SKC
Bronze: Malina Petrovschi Phibblestown SKC

KU 15 Junior Female Kumite 16-20yrs
Gold: Lisa Meagher Corduff SKC
Silver: Tori Maher Monasterevin SKC
Bronze: Sophie Farrell Lucan SKC
Bronze: Enisa Spahic Huntstown SKC

KU 19 Senior Male Kumite
Gold: Adam Hughes Kildare SKC
Silver: Duane Adams Zanshin SKC
Bronze: Lemond Kirton Zanshin SKC
Bronze: Aidan O Boyle Zanshin SKC
 
 
 
 

posted @ Tuesday, June 25, 2019 11:14 AM by ecoates

Previous Page | Next Page